Viljandi kesklinnas tegutsev õmblussalong on koroonakriisi seljatanud just kiiresti inimeste soovidele ja tagasisidele reageerides. Õmblussalongi ÖÖS omanik ja rõivaste tehniline disainer Annika Mölder tõdeb, et igatseb kõige enam peokleitide õmblemist.

Kuidas õmblussalongil viimasel aastal läinud on?

Eelmine kevad oli ikkagi kordades raskem, kui nüüd sellel kevadel. Siis jäid kliendid koju ja olid teadmatuses, märtsi kuus piirangutest alates ei käinudki praktiliselt ühtegi klienti. Siis saingi üle pika aja oma asjadega tegeleda ja lõpetasin veel pooleli olevaid töid. Aprillist hakkasid inimesed tulema kodu koristamise saagiga - kellel oli vaja kleit parandada, kellel kardinad puudu. Eelmisest aprillist saati olen saanud väga palju kardinaid õmmelda. Selle tarbeks olen tellinud ka kardinakangaste näidised kohapeale, et inimesed saaksid valida ja tellida kogu kardinate komplekti salongist. 
 
Mida olete teistsugusel aastal varasemast teisiti teinud?

Muutunud on see, et inimesed lasevad endale õmmelda peoriiete asemel koduseid riideid näiteks dressikleite, dressipükse, kittelkleite. Peokleiti ei ole ma põhimõtteliselt juba poolteist aastat õmmelda saanud! Isegi lõpetamisteks leitakse mõni vanem kleit, mida ehk veidi muudetakse.
Sel kevadel avasin e-poe: www.kangarull.ee. See idee oli juba ammu kuklas olnud, aga oli jäänud aja tõttu teostamata. Hetkel on seal põhiliselt töörõivaste ja aiamööbli kangad, kuna ma ei leidnud kaubandusest sobivaid kvaliteetseid aiamööbli kangaid. Nüüd olen ise saanud neid kangaid testida ja julgen tõesti ka klientidele soovitada.
Märkasin, et kliendid soovivad väga palju ise õmmelda, nii, et hakkasin pakkuma figuuri järgi lõigete konstrueerimist, mille järgi saab inimene kodus endale ise rõivad valmis õmmelda. See teeb kliendid väga rõõmsaks! 
 
Kas tööde maht on siis võrreldes koroona-eelse ajaga ikkagi muutunud?

Hetkel käivad salongis püsikliendid, uusi kliente on vähe, pigem ostetakse e-poest kangast. Tavaliselt olen suveperioodiks praktikandi appi võtnud, aga tundub, et sel aastal jääb see ära, sest töömaht on vähenenud. Ütleks, et võrreldes koroona-eelse ajaga on töömaht vähenenud 20-30%.
Alles on jäänud rahvariiete tellimused- suvel pidi toimuma naiste tantsupidu, mis jääb ära, aga riided on juba tellitud- nüüd ma siis usinalt voldin rahvariideseelikuid, sest vaja läheb neid ikkagi. Lisaks lapsed kasvavad ning on vaja suuremates suurustes rahvariide pluuse ja pükse. 

Missuguste tunnetega edasisele vastu lähete?

Kindlasti plaanin e-poodi edasi arendada- uurida, missuguseid kangaid inimestel vaja on ning vastavalt sellele valikut suurendada. E-poes on müügil kangad, millest oleme ise tooteid valmistanud ja oleme veendunud kangaste kvaliteedis. Inimesed on e-poe üllatavalt hästi vastu võtnud ja valik tundub meeldivat.
Eks lõpuks peab maailm jälle nii-öelda normaalseks minema. Vanemad inimesed veel ei julge salongi külastada, aga nemad ei leia ka poest endale nii lihtsalt meelepäraseid riideid ja vajavad rätsepateenust. Väga igatsen ilusate kleitide õmblemist- loodan, et nende aeg tagasi tuleb.

Küsis Daisy Estam Viljandimaa Arenduskeskusest.