Viljandimaa Arenduskeskus otsib Kodanikuühiskonna Aasta Tegu

 

Tunnustuse „Viljandimaa Kodanikuühiskonna Aasta Tegu" eesmärgiks on märgata ja innustada kodanikualgatuse valdkonnas silmapaistvalt tegutsenud isikuid ja ühendusi. Tunnustatakse tegevust, mis on kogukonnale tähelepanuväärset mõju avaldanud ja aidanud teadvustada kodanikualgatuse tähtsust meie kogukondade arengus.

Eelmise aasta Aasta Tegudeks olid Juhan Simmi 135 ja August Kitzbergi 165 juubelite tähistamine ja Mull ja Muda kohvik Mustlas.

Aasta Tegu ankeeti saad täita sellel lingil.

Aasta Tegu satuudiga saad tutvuda SIIN.

Märka tegijaid enda ümber ja anna meile Aasta Tegudest teada kuni 31.10.2022

Tunnustused antakse üle Viljandimaa vabaühenduste tänuüritusel 25. novembril.

Konkursi viivad läbi  Viljandimaa Arenduskeskus, Mulgi vald, Viljandi vald ja Põhja-Sakala vald. Sündmust toetavad SA Kodanikuühiskonna Sihtkapital ja Viljandimaa Omavalitsuse Liit.

Alljärgnevalt mõned juhtnöörid, et Kodanikuühiskonna Aasta Tegu otsimine paremini õnnestuks.

Mida tähendab sõna "kodanikuühiskond"?

Kodanikuühiskond oleme just meie – sina ja mina, kes me ise tahame oma ja enda kogukonna elu paremaks muuta. Me ei oota, et keegi meie eest midagi ära teeb vaid me algatame ise uusi tegevusi. Need ei pea olema suured. Vahel piisab sellest, kui tuled kodust välja, räägid inimestega ja peagi avastad, et üheskoos saab nii mõndagi ära teha.

Ehk siis kodanikuühiskond annab ja pakub võimalusi osaleda väljas pool kodu olevates ettevõtmistest, nii et pärast koju tagasi tulles silmad taas säravad ja süda on täis energiat.

Kuidas tunda ära Aasta Tegu?

Mõtle tagasi 2022. aastale - mida lugesid, kus käisid või millises ettevõtmises osalesid.

Mis tekitas sinus vaimustust?

Aasta Tegu on sündmus, mida Sa tegid oma ägeda meeskonnaga meie kogukonnale. Seda kõike täitsa vabast tahtest ja - ajast. Nüüd on see sündmus tehtud ja peale seda hakkas kogukonnas juhtuma veel teisi asju.

Aasta Tegu on Sinu vahva kogukond, kuhu kõik on teretulnud, kus igaühte osatakse kaasata ja anda talle sobivaid ülesandeid; kus igaüks avastab enda kohta uusi asju – näiteks saab ta teada, kui hea kokk, joonistaja, ehitaja vms. ta on.

Aasta Tegu on mõni objekt või koht kuskil Viljandimaal, kus käies Sa tundsid uhkust oma maakonna üle. Sa said teada, et siin on suurepäraseid vaba aja veetmise võimalused ja need on ellu kutsutud just mõne kogukonna poolt.

Aasta Tegu on Sinu huviring või mõned teised tegevused (sport, käsitöö, laul jne.), kus te hoolite üksteisest ka väljaspool seda huviringi aega. Võib-olla olete koos isegi  mõne asja korda ajanud.

Miks me Aasta Tegu otsime?

Läbi nende tegude saame Viljandimaa elu veelgi ilusamaks muuta, sest me räägime ja kirjutame neist tegudest teistele. Läbi nende tegude julgustame ja inspireerime inimesi, kellel ei ole veel oma kogukonda ja kes ei usu, et nad suudavad läbi ühistegevuste oma kogukonda paremaks muuta.

Oluline on ka, et meie kohalikud omavalitsused näeksid enam kodanikuühendusi oma partneritena ja üksteist kuulates/usaldades võidaksid mõlemad pooled.

Ja muidugi tahame tänada neid inimesi, kes on muutnud ühe kogukonna jälle elujõulisemaks.