Oma kogemusest koroonakriisis räägib Anu Laiapea, Mirja Armi tütar, kes koos oma emaga veab Murese talu e-poodi.

Murese talu müüs varem, ja müüb tänaseni, enda kasvatutud lammaste villast käsitööd mitmetes Tallinna ja Viljandi käsitööpoodides, poodidele lisaks käidi müümas Tallinna Mardilaadal ning Viljandi käsitöölaatadel. Pärast turismisektori seisakut 2020. aasta kevadel seiskus ka Murese talu käsitöö müük. Suve jooksul kogunes palju kaupa, ent ostjaid neile ei olnud ning kui selgus, et 2020. aasta sügisene Mardilaat toimub virtuaalselt, leiti, et midagi tuleb ette võtta. Anu sõnul on suvi just käsitöö tootmiseks hea aeg, kuna ostjaid sellel ajal palju ei ole ning esimeste jahedamate ilmade saabudes saab keskenduda just valminud kauba müügile. Koroona-aastal leidsid mitmed kudujad ning tikkijad, kes varem aidanud lambavilla pehmeteks toodeteks võluda, endale uue töökoha.

Omaenda e-poe avamise mõte oli Anul ja Mirjal juba aastaid meeles mõlkunud, nüüd oli aeg tegutseda. Septembris võttis Anu eesmärgiks e-pood Mardilaada ajaks valmis saada. Varasemad teadmised turundusest ja kujundamisest aitasid küll pisut edasi, kuid IT-alal ei tundnud naine end üldse koduselt. Seetõttu valiti e-poe platvormiks voog.com, millel on eestikeelne kasutajatugi ning intuitiivne kasutajaliides. Siinkohal soovib Anu jagada sooduskoodi, et isiklik veebipood veidi soodsamate kuludega avada- liitu sellel lingil SIIN!

Pärast suurt tööd veebipoega hakkas Murese talu kaup taas liikuma ning Anu tõdeb rõõmuga, et käibe kasv oli võrreldes koroona-eelse ajaga ootamatult suur- lausa 100%! Tema sõnul aitavad heale müügile lisaks tõhusale turundusele kindlasti kaasa ka professionaalse fotograafi tehtud fotod, kuigi veebipoes müümist eheda laadal käimisega siiski võrrelda ei saa. Huvi lambavillast kaupade vastu on nüüdseks tuntud ka väljastpoolt Eestit ning tulevikuplaanides ongi plaanis tekitada võimalus kaupa välismaale tellida. Siiani saab Murese talu käsitööd osta ka erinevatest kauplustest nii Tallinnas, kui ka Viljandis, kuid mahtu ei anna võrrelda e-poe müügiga.

Anu arvates on veebipoe avamine ning turundamine jõukohane igaühele- internet on eriti just praegu täis mitmeid tasuta koolitusi, mille abil enda oskusi laiendada. Siiski tuleb arvestada, et e-poe avamisega kaasneb meeletult palju tööd enne, kui kaup päriselt uuesti liikuma hakkab. Nüüdseks on Murese talu saanud taas tööle võtta nii mõnegi käsitöölise, kellele kevadel tööd pakkuda polnud võimalik.

Külasta Murese talu inspireerivat veebipoodi aadressil www.murese.ee.